Wprowadzenie
Jeśli jesteś producentem rolnym i nie otrzymałeś zapłaty za sprzedane produkty rolne, a Twój kontrahent – np. mleczarnia – ogłosił upadłość, sytuacja może wydawać się beznadziejna. Na szczęście istnieje sposób, by odzyskać część należności. W tym artykule dowiesz się, jak skorzystać z Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR) i co zrobić, by uzyskać rekompensatę.
Kiedy możesz ubiegać się o rekompensatę z Funduszu Ochrony Rolnictwa?
O wsparcie możesz wnioskować, jeśli Twój kontrahent:
- jest podmiotem prowadzącym skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych
- jest płatnikiem podatku od towarów i usług
- w danym roku stał się niewypłacalny w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa.
Niewypłacalny, czyli jaki?
Niewypłacalność jest wtedy, gdy:
- ogłoszono upadłość wobec tego podmiotu
- oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości tego podmiotu
- umorzono postępowanie upadłościowe wobec tego podmiotu
- otwarto postępowanie restrukturyzacyjne wobec tego podmiotu na podstawie ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne
- podmiot będący osobą fizyczną został wykreślony z CEiDG
- wydano decyzję o zakazie wykonywania działalności przez ten podmiot.
Czy warto?
Według mnie tak. Wprawdzie nie otrzymasz 100% swojej zaległości, ale jej znaczącą część. Unikniesz też długotrwałego procesu odzyskiwania wierzytelności (uzyskanie swojej należności w procesach upadłościowych to często kilka lat). Działasz tak naprawdę po to, żeby zminimalizować swoje straty.
Jak złożyć wniosek o wypłatę rekompensaty?
1. Przygotuj:
- nieopłacone faktury za dostarczone produkty rolne
- dokumenty potwierdzające ogłoszenie upadłości kontrahenta
- Twoje dane i dane dotyczące kontrahenta
- jeśli termin przedawnienia uległ przerwaniu (bo np. złożyłeś pozew w tej sprawie do sądu) - dokumenty, które potwierdzą tę okoliczność
2. Złóż wniosek do KOWR:
- Wniosek o wypłatę rekompensaty należy złożyć do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Formularze wniosków można znaleźć na stronie KOWR lub bezpośrednio w oddziałach terenowych.
- Dokonaj opłaty skarbowej:10 zł za wydanie decyzji (a jeśli działasz z pełnomocnikiem, który nie jest Twoją najbliższą rodziną - dodatkowo wnieś opłatę od pełnomocnictwa w wysokości 17 złotych).
- Pamiętaj, że wniosek musi być złożony w terminie określonym przez KOWR. Brak terminowego złożenia wniosku będzie skutkować jego odrzuceniem. Przekroczyłeś termin na złożenie wniosku o rekompensatę? Nic z tym nie zrobisz.
- Do wniosku dołącz faktury oraz dokumenty potwierdzające przerwanie biegu terminu przedawnienia.
- Pamiętaj, że wniosek musi być złożony osobiście w oddziale KOWR, pocztą (koniecznie listem poleconym - liczy się data stempla pocztowego) lub poprzez epuap. Wnioski przesłane pocztą elektroniczną nie będą rozpatrywane!
3. Przestrzegaj terminów:
- Pilnuj terminów, w których mają być składane wnioski - "nabór" wniosków o rekompensatę trwa przez określony czas, nie są one przyjmowane przez cały rok!
- Zgłoszenie roszczenia do KOWR musi nastąpić przed upływem terminu przedawnienia. Roszczenia z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się po 2 latach.
Co oznacza wypłata rekompensaty?
Gdy KOWR przyzna Ci rekompensatę, oznacza to, że nie będziesz już mógł dochodzić dalszej zapłaty od kontrahenta. W Twoje miejsce w procesach sądowych wchodzi KOWR, który staje się właścicielem wierzytelności.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Pełna dokumentacja: Upewnij się, że wszystkie dokumenty są kompletne, a Twoja wierzytelność dobrze udokumentowana. Brak pełnej dokumentacji może spowodować opóźnienia lub problemy z uzyskaniem rekompensaty.
- Konsultacja z prawnikiem: W przypadku wątpliwości lub skomplikowanej sytuacji zapraszam do kontaktu, pomogę w przygotowaniu wniosku oraz w obronie Twoich interesów.
- Z jakiegoś powodu upłynął Ci termin na złożenie wniosku o rekompensatę i nie wiesz, co dalej? Zapraszam do konsultacji, podpowiem co dalej robić.
Aktualnie w procesie upadłości znajduje się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska - Proszkownia Mleka w Krośniewicach. Jeśli współpracowałeś z tą OSM, zwracaj szczególną uwagę na komunikaty syndyka oraz na termin złożenia wniosku o rekompensatę!